Zastanawiasz się, jak zaoszczędzić na ogrzewaniu? Chciałbyś płacić mniej? Choć już na samą myśl o horrendalnych podwyżkach cen energii robi się gorąco, to mimo wszystko warto odpowiednio przygotować się do sezonu grzewczego. Dzięki tym kilku prostym radom obniżenie rachunków za ogrzewanie będzie możliwe.
Obniżenie rachunków za ogrzewanie – po pierwsze zainwestuj w termomodernizację
Bez względu na to, czy ogrzewasz dom gazem, pompą ciepła, drewnem, węglem czy pelletem, termomodernizacja domu pozwoli Ci na znaczące zmniejszenie rachunków za energię cieplną. Jedną z polecanych metod ocieplenia domu izolacja natryskowa pianami poliuretanowymi, które są szybkie w aplikacji, bezpieczna dla zdrowia, trwałe i przyjazne środowisku. Warto postawić na sprawdzonych producentów – Purteco to firma produkująca piany poliuretanowe nowej generacji. Wyróżniają się one rekordowym współczynnikiem przewodzenia ciepła osiągającym nawet 0,025 W/m∙K. To wynik lepszy nie tylko od tradycyjnych pian, ale również od innych dostępnych na rynku materiałów do izolacji poddasza.
Wietrz mieszkanie tylko tym sposobem
Jeśli uchylasz okno na długi czas, by stopniowo wietrzyć mieszkanie w sezonie grzewczym, popełniasz ogromny błąd. Najlepszym sposobem jest otwarcie okna na oścież i intensywne wietrzenie przez krótki czas. Prawidłowy nawyk wietrzenia pozwoli w długiej perspektywie zaoszczędzić na ogrzewaniu. Dzięki temu sposobowi i szybkiej cyrkulacji dochodzi do mniejszego wyziębienia przy takim samym poziomie wymiany powietrza. Należy pamiętać, by zakręcić kaloryfery na cały czas wietrzenia mieszkania.
Uszczelnij okna i drzwi
Do strat ciepła dochodzi przede wszystkim poprzez dach, nieocieplone ściany, a także drzwi i okna. W tych ostatnich warto sprawdzić uszczelki. Jeśli okażą się stare lub źle dopasowane, to straty ciepła będą wielokrotnie większe. Koszt wymiany uszczelki jest naprawdę niewielki, a generowane straty mogą istotnie wpływać na wysokość rachunków.
Odpowiednio przygotuj grzejniki
Odpowietrzenie grzejników to podstawa. Zapowietrzone grzejniki pracują na wyższych obrotach, a mimo to oddają do pomieszczenia mniejsze ilości ciepła. Przy spadku efektywności grzania przez zapowietrzone grzejniki rachunki za ogrzewanie mogą wyraźnie wzrosnąć. Fachowcy radzą także, by grzejniki wyczyścić przed sezonem grzewczym, co nie tylko poprawi ich efektywność, ale również pomoże zapobiec unoszeniu się kurzu osiadłego na powierzchni grzejnika.
Grzejniki nie powinny być także zabudowywane, zastawiane meblami, dużymi przedmiotami ani zasłonami czy firanami, bo utrudnia to obieg ciepłego powietrza. Zdecydowanie nie należy także wieszać na nich prania. Warto jednak nad grzejnikiem zamontować półkę, która spowoduje odbijanie się ciepłego powietrza w stronę pomieszczenia a nie w stronę okna lub drzwi.
Grzej tylko wtedy, kiedy trzeba
Wychodzisz na 8 godzin do pracy, dzieci do szkoły a dom zostaje pusty? Jeśli w tym czasie nie zmniejszasz intensywności ogrzewania, to tracisz wiele pieniędzy. Nie należy wyłączać kaloryferów, a jedynie skręcić je o kilka stopni. To realna oszczędność. Warto także rozważyć ustawienie niższej temperatury na noc. W tym czasie i tak większość z nas śpi pod kołdrą lub kocem, a niższa temperatura jest korzystna nie tylko dla naszego portfela, ale także zdrowia.
Obniżenie rachunków za ogrzewanie – podsumowanie
Wprowadzając kilka zmian oraz inwestując w termoizolację, można znacząco obniżyć rachunki za ogrzewanie. Poprawa izolacji termicznej budynku przy użyciu skutecznych materiałów, takich jak piana PUR, pozwoli zatrzymać ciepło wewnątrz domu, chroniąc go lepiej przed utratą energii cieplnej. To z kolei przełoży się na redukcję kosztów związanych z ogrzewaniem. Mamy więc korzyść zarówno dla domowego budżetu, jak i dla naszej planety, promujemy bardziej ekologiczny tryb życia. Polecamy, spróbuj!