Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo piany PUR. Czy izolacje pianami poliuretanowymi są bezpieczne?

Termoizolacja pianami poliuretanowymi staje się coraz bardziej popularna. Obecnie ze względu na szybkie terminy realizacji i wysokie parametry termoizolacyjne metoda ta zdobywa kolejnych zwolenników. Pojawiają się jednak pytania o bezpieczeństwo piany PUR. Czy piany poliuretanowe są w pełni bezpieczne dla zdrowia? Czy piana PUR jest szkodliwa? 

Bezpieczeństwo piany PUR 

Eksperci nie mają wątpliwości – szkodliwość pian PUR jest zerowa. To materiał bezzapachowy i niewydzielający szkodliwych substancji. Zastosowanie go w domu jest w pełni bezpieczne zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt, a obawy o toksyczność piany poliuretanowej są zupełnie nieuzasadnione. Potwierdzają to badania wielu firm, a także dopuszczenie do stosowania przez odpowiednie organy Unii Europejskiej. 

O bezpieczeństwie pian poliuretanowych może świadczyć także fakt ich szerokiego zastosowania poza branżą budowlaną. To materiał używany w produkcji materacy, foteli samochodowych, toreb, mebli, protez, a nawet zabawek dla dzieci. Wszystkie te produkty muszą spełniać wysokie wymagania w zakresie bezpieczeństwa i braku szkodliwości dla użytkowników. To kolejny dowód na to, że piana poliuretanowa jest w 100% bezpieczna dla zdrowia.  

Czy piana PUR jest bezpieczna w przypadku pożaru? 

Piany poliuretanowe to materiały termoutwardzalne, dzięki czemu w przypadku pożaru nie przechodzą ze stanu stałego w ciekły. Nawet w przypadku temperatury przekraczającej granicę topienia się dochodzi do zwęglenia zewnętrznej warstwy, przez co dostęp ognia do wewnątrz staje się niemożliwy.  Piany Purteco charakteryzują się klasą palności E lub F.  

Jak piana poliuretanowa wpływa na jakość powietrza w domu?  

Piana poliuretanowa w odróżnieniu od tradycyjnych materiałów izolacyjnych nie uczula, nie podrażnia i nie pyli. Nie wydziela także oparów formaldehydowych. Po jej montażu w powietrzu nie unoszą się żadne pyłki, wióry czy inne mikrodrobniki. Dzięki swoim właściwościom piana poliuretanowa jest materiałem odpornym na grzyby, pleśń, a także mniej lubiany przez gryzonie. Ponadto materiał ten nie gromadzi wilgoci, nie sprzyja rozwojowi zarodników i jest polecany dla alergików.  

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej o pianach poliuretanowych, zachęcamy do zapoznania się z kompendium od A do Z