Porady

Izolacja natryskowa obiektów rolniczych i przemysłowych

Współczesne budownictwo przemysłowe i rolnicze stawia przed inwestorami wiele wyzwań związanych z efektywnością energetyczną oraz utrzymaniem optymalnych warunków wewnątrz budynków. W odpowiedzi na te potrzeby izolacja natryskowa stała się ważnym narzędziem, zapewniającym skuteczną izolację termiczną oraz ochronę przed wilgocią. Izolacja natryskowa pianą PUR znajduje zastosowanie w różnych obszarach rolnictwa i przemysłu, w tym w ociepleniu magazynów, hal produkcyjnych, stajni i kurników.

Termoizolacja w budynkach przemysłowych

W przemyśle istnieje wiele różnych rodzajów obiektów, które mogą wymagać ocieplenia ze względu na specyficzne potrzeby. Ocieplenie jest ważne nie tylko dla komfortu pracowników, ale także dla efektywności energetycznej oraz ochrony procesów przemysłowych i przechowywanych produktów. Spośród obiektów przemysłowych, które wymagają ocieplenia, warto wymienić:

Izolacja magazynów

Ocieplenie magazynów przemysłowych zapewnia wiele korzyści, które mają istotny wpływ na ich efektywność, trwałość i rentowność. To inwestycja, która może się opłacić zarówno w kontekście oszczędności, jak i długoterminowego funkcjonowania obiektu, a w przypadku produktów wrażliwych na zmiany temperatury, wilgotność czy ekstremalne warunki atmosferyczne, jest wręcz nieodzowna. W magazynach, w których przechowywane są produkty spożywcze, chemiczne i farmaceutyczne, izolacja termiczna pozwala utrzymać stałe warunki temperatury.

W magazynach, gdzie występują różnice temperatur między wnętrzem a otoczeniem, może tworzyć się kondensacja wilgoci. Ich docieplenie pomaga utrzymać odpowiednie warunki wewnątrz, minimalizując ryzyko kondensacji, korozji oraz pojawienia się pleśni i grzybów. Dzięki izolacji termicznej, magazyny są bardziej energooszczędne, ponieważ wymagają mniejszej ilości energii na ogrzewanie w okresach chłodnych oraz na chłodzenie w okresach upałów. To przekłada się na niższe koszty eksploatacji i zużycia energii. Ten rodzaj izolacji chroni także konstrukcję magazynu przed zmianami temperatury, które mogą prowadzić do rozszerzania się i kurczenia materiałów. To z kolei przekłada się na dłuższą żywotność budynku.

Kluczowym argumentem przemawiającym za izolacją natryskową magazynu jest też komfort termiczny pracowników, który może mieć wpływ na ich wydajność i zdrowie. Nie bez znaczenia jest wreszcie zgodność z normami i przepisami oraz ochrona przed hałasem – izolacja natryskowa pomaga w absorpcji dźwięków, co jest istotne, jeśli w magazynie pracują maszyny generujące hałas.

Izolacja obiektów przemysłowych

Termoizolacja obiektów przemysłowych to kluczowy aspekt zarówno dla oszczędności energetycznych, jak i zapewnienia komfortu pracowników. Izolacja natryskowa pozwala na stworzenie skutecznej bariery termicznej, która ogranicza utratę energii przez ściany i dachy budynków przemysłowych. Warto też pamiętać, że ocieplenie ma też kluczowe znaczenie dla wydajności i trwałości infrastruktury przemysłowej.

Izolacja magazynów czy chłodni w obiektach przemysłowych jest niezwykle istotna dla utrzymania stabilnych warunków pracy oraz przechowywania produktów. Pianka poliuretanowa nowej generacji jako materiał izolacyjny doskonale sprawdza się w tych zastosowaniach. Jej wyśrubowane parametry termiczne zapewniają skuteczną izolację, a jednocześnie zatrzymują wilgoć, co jest kluczowe w przypadku magazynów czy chłodni.

Ocieplanie pianką poliuretanową w rolnictwie

Szacuje się, że nawet 40% strat energetycznych w obiektach rolniczych jest spowodowanych brakiem odpowiedniej izolacji termicznej. Zamkniętokomórkowa piana poliuretanowa jest idealnym rozwiązaniem w tego typu budynkach, umożliwiając nie tylko oszczędności wynikające z ograniczenia zużycia energii, ale także lepszą kontrolę wentylacji i ograniczenie ryzyka skraplania pary wodnej oraz zmniejszenie wilgotności.

Ocieplanie pianką obór, stajni, chlewni i elewatorów

Piana pur będzie idealnym rozwiązaniem, jeśli inwestor chce zadbać o oszczędności i optymalne warunki termiczne w oborach, stajniach i chlewniach, ale też spichlerzach, elewatorach, chłodniach, silosach, zbiornikach na owoce i przetwory, pieczarkarniach, fermach hodowlanych, stajniach i wielu innych pomieszczeniach o rolniczym przeznaczeniu.

Ocieplanie kurników

Kurniki również wymagają odpowiedniej izolacji termicznej. Pianka poliuretanowa, dzięki swojej zdolności do wypełnienia trudno dostępnych przestrzeni, pozwala na stworzenie szczelnej warstwy izolacyjnej. To z kolei przekłada się na utrzymanie stabilnych temperatur wewnątrz budynku i zmniejszenie wpływu hałasu na zwierzęta.

Ocieplenie kurników jest istotne z wielu powodów. Po pierwsze, skutkuje ograniczeniem utraty ciepła. Zarówno zimą, jak i latem dobrze izolowany kurnik pozwala na zmniejszenie zużycia energii potrzebnej do utrzymania odpowiedniej temperatury wewnątrz, co przekłada się na niższe koszty ogrzewania. Po trzecie, stabilne warunki termiczne mają wpływ na produkcję jaj oraz przyrost masy u kurcząt. W cieplejszym otoczeniu ptaki wydają mniej energii na utrzymanie swojej ciepłoty ciała, co oznacza, że więcej mogą przeznaczyć na wzrost i produkcję. Po czwarte, w wielu krajach istnieją przepisy i normy dotyczące warunków hodowli zwierząt, w tym ptaków. Ocieplenie kurników może być wymagane przez te przepisy w celu zapewnienia odpowiednich standardów bytowych.

Budynki inwentarskie – czym je docieplić?

Budynki inwentarskie to obiekty zaprojektowane i przeznaczone do hodowli i przechowywania zwierząt gospodarskich, w tym bydła, świń, drobiu, owiec czy kóz. Te budynki są specjalnie dostosowane do potrzeb i wymagań hodowli zwierząt i jako takie powinny zapewnić odpowiednie warunki środowiskowe, higieniczne i funkcjonalne.

Budynki inwentarskie mają na celu zapewnienie zwierzętom komfortu, bezpieczeństwa i zdrowia, co jest istotne zarówno dla ich dobrostanu, jak i efektywności hodowli. Bez względu na rodzaj zwierząt i ich specyficzne potrzeby, wszystkie wymagają odpowiedniej izolacji termicznej.

Ocieplenie pianką PUR

Izolacja natryskowa z pianki poliuretanowej to wszechstronne i skuteczne rozwiązanie dla obiektów przemysłowych i rolniczych. Jej zalety, takie jak doskonała izolacja termiczna, ochrona przed wilgocią oraz zdolność do izolacji akustycznej, sprawiają, że jest ona coraz częściej wybierana przez inwestorów i właścicieli obiektów. Dzięki niej możliwe jest nie tylko poprawienie efektywności energetycznej, ale także stworzenie komfortowych warunków pracy i poprawę dobrostanu zwierząt hodowlanych.

Idealnym rozwiązaniem przy tego typu obiektach jest zamkniętokomórkowa piana poliuretanowa nowej generacji. Specyficzna, zamknięta struktura tego rodzaju piany sprawia, że powietrze znajdujące się w komórkach pianki nie mają możliwości swobodnego przemieszczania się. W przeciwieństwie do otwartokomórkowej pianki poliuretanowej, w której komórki są połączone, każda komórka pianki zamkniętokomórkowej działa jako izolator termiczny. Dzięki temu ta druga zapewnia wyjątkowo niski współczynnik przewodzenia ciepła, co oznacza, że doskonale izoluje przed przepływem ciepła lub zimna.

Używa się ją zazwyczaj do izolacji fundamentów, poddaszy, podłóg i na zewnątrz budynków. Piany poliuretanowe Purteco, z których korzystają eksperci Najlepszej Izolacji, i które chętnie wybierają inwestorzy z sektora przemysłu i rolnictwa, mogą pochwalić się bardzo niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła (lambda). Jest to odpowiednio 0,025-0,028 W/(m.K) dla Purteco PSC 35, 0,025-0,028 W/(m.K) i 0,028 – 0,030 W/m∙K dla Purteco PSC 50.