Ocieplenie podłogi pianą PUR – wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat 

Pianka poliuretanowa PUR to skuteczne rozwiązanie, jeśli zależy Ci na ociepleniu pomieszczeń. Dlaczego warto wybrać ten rodzaj materiału termoizolacyjnego dla domu? 

Ocieplenie podłogi pianą PUR  – wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat 

Termoizolacja podłogi to rozwiązanie, które cieszy się sporym zainteresowaniem na przestrzeni ostatnich lat. Jeśli zamierzasz zadbać o komfort oraz efektywność cieplną, grunt to właściwe ocieplenie podłogi. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? W takim razie przeczytaj nasz tekst – dowiesz się dzięki temu, dlaczego warto zdecydować się na ocieplenie podłogi pianą PUR. Do dzieła! Kto wie, być może dzięki temu zdecydujesz się na ofertę Najlepszej Izolacji. 

Ocieplenie podłogi i posadzki pianą PUR 

Termoizolacja podłogi polega na zastosowaniu warstwy, która ma za zadanie zapobiec odpływowi nagrzanego powietrza z pomieszczenia. Jest to bardzo skuteczna metoda na ogrzewanie pomieszczeń, jeśli uzmysłowimy sobie, że jedną z właściwości ciepłego powietrza jest niska masa. Generalnie, im wyższą ma ono temperaturę, tym bardziej unosi się do góry. A zatem, równomiernie rozmieszczona warstwa izolacyjna na podłodze oznacza powietrze, które unosi się do góry i ogrzewa całe pomieszczenie. 

Izolacja cieplna podłoża oznacza również, że nie doprowadzamy do strat cieplnych w miejscu styku podłóg oraz ścian – jest to bardzo ważne, ponieważ powstałe w takiej sytuacji korytarze cieplne mogą zniwelować pozytywne efekty, jakie przynosi ogrzewanie mieszkania tradycyjnymi metodami. 

Termoizolacja podłogi jest zalecana np. w sytuacji, gdy bezpośrednio pod danym pomieszczeniem znajduje się otwarta, nieogrzewana przestrzeń. W szczególności mowa tu o piwnicy, warsztacie i/lub garażu – ocieplenie podłogi parteru nad przestrzenią wentylowaną to podstawa w takiej sytuacji. 

Podłoga – jaka izolacja termiczna? 

Istnieje wiele sposobów na wykonanie izolacji termicznej, my jednak zajmiemy się metodą, jaką jest pianka poliuretanowa PUR. Nie powinno nikogo dziwić spora popularność tej metody – nie byłoby to możliwe, gdyby nie liczne zalety opisywanego rozwiązania. 

Jakie są zalety ocieplenia podłogi pianką poliuretanową PUR? 

Właściwości materiału poliuretanowego sprawiają, że PUR stanowi jeden z chętnie wybieranych sposobów na ogrzewanie domu. Taki stan rzeczy wynika przede wszystkim stąd, iż pianka poliuretanowa PUR to rozwiązanie, które charakteryzuje się słabym przewodnictwem cieplnym. Pozornie mogłoby się wydawać, że jest to wada, w rzeczywistości jednak parametr ten stanowi jedną z najważniejszych zalet tego materiału. W rzeczywistości oznacza on bowiem, że ciepło znajdujące się w pomieszczeniu nie wniknie do pianki poliuretanowej. Poliuretan to taki materiał, który „odbija” napierające nań ciepło i sprawia, że nagrzane powietrze pozostaje w danym pomieszczeniu. 

Izolacja przeciwwilgociowa podłogi pianą PUR 

Jeśli dodamy do tego fakt, że zamkniętokomórkowa pianka poliuretanowa PUR jest materiałem, który nie wchłania wilgoci, okaże się, że jest to dobre rozwiązanie szczególnie w przypadku pomieszczeń niepodpiwniczonych – są one bowiem narażone na zawilgocenie z uwagi na bliskie sąsiedztwo gruntu. Dobra odporność na oddziaływanie wilgoci to czynnik, który przekłada się na dodatkową korzyść, czyli brak konieczności nanoszenia dodatkowej warstwy hydroizolacyjnej. 

Ponieważ pianka poliuretanowa PUR to materiał, którego budowa – w przeciwieństwie do takich popularnych rozwiązań jak np. styropian – charakteryzuje się jednolitą i spójną strukturą, możemy liczyć na szczelność utworzonej w ten sposób powłoki. 

Pianka poliuretanowa PUR, a izolacja akustyczna 

Ważnym argumentem przemawiającym za wyborem pianki poliuretanowej otwartokomórkowej PUR jest również izolacyjność akustyczna. Z użyciem pianki możemy powstrzymać nie tylko chłód, ale także – co może okazać się równie ważne – dźwięki dochodzące z innych pomieszczeń. Jeśli zależy Ci na wyciszeniu w domu piętrowym takich pomieszczeń jak np. sypialnia czy gabinet, opisywany materiał izolacyjny może okazać się skutecznym rozwiązaniem problemu. 

Ocieplenie podłogi metodą natryskową (piana PUR) – jakie jeszcze ma zalety? Wytrzymałość i nie tylko 

Oprócz cennych właściwości termoizolacyjnych warto zwrócić uwagę również na pozostałe korzyści opisywanej metody, takich jak wytrzymałość i wieloletnia gwarancja. Pianka poliuretanowa PUR to materiał, który charakteryzuje się tym, że nie wydziela zapachów, jej zastosowanie jest komfortowe dla tych domowników, którzy cierpią na alergię lub inne choroby układu oddechowego. Piana PUR to materiał, który nie jest środowiskiem sprzyjającym rozwojowi różnego rodzaju drobnoustrojów, grzybów, bakterii oraz pleśni. 

Pianka poliuretanowa PUR, czyli produkt o wielu możliwościach zastosowania 

Jak widać, pianka poliuretanowa PUR to rozwiązanie, którego stosowanie może dać – z uwagi na parametry, jakimi cechuje się ten materiał – wiele korzyści. Co ważne, pianka ta jest wykorzystywana nie tylko w celu ocieplenia podłogi. Wręcz przeciwnie, świetnie nadaje się do izolacji: 

Jednocześnie, nie musimy ograniczać się do przeznaczenia pomieszczenia, w którym chcemy zastosować ocieplenie pianą PUR. Piana otwartokomórkowa dobrze sprawdzi się w pokoju gościnnym, sypialni czy na poddaszu, a piana zamkniętokomórkowa w miejscach szczególnie narażonych na powstawanie wilgoci (łazienka, fundament, dach itp.).  

Niezależnie od miejsca, w którym zostanie użyta, pianka poliuretanowa pozwala na stworzenie efektywnej warstwy uszczelniającej, która pozwala uchronić nas przed utratą energii cieplnej. Jest to świetne rozwiązanie, jeżeli zależy Ci na komforcie podczas codziennego przebywania w domu. 

Jaka grubość ocieplenia podłogi pianką PUR jest wymagana? 

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ponieważ optymalna grubość pianki poliuretanowej PUR jest zależna od takich kwestii jak np. rodzaj piany – zamkniętokomórkowa lub otwartokomórkowa, rodzaj i technologia wykonania budynku, wiek budynku itp. Zasadniczo jednak zaleca się, by warstwa pianki poliuretanowej w domu miała grubość na poziomie wynoszącym od kilku do kilkunastu (piany zamkniętokomórkowe), a w niektórych przypadkach nawet do 30 centymetrów (piany otwartokomórkowe w domach energooszczędnych i pasywnych). 

Tak czy inaczej, podjęcie decyzji w tym zakresie zaleca się raczej powierzyć specjalistom, którzy będą w stanie dobrać odpowiednie rozwiązania, bazując na swoim wieloletnim doświadczeniu oraz fachowej wiedzy. 

Certyfikowani Wykonawcy PUR do ocieplenia podłogi 

Jesteś zainteresowany tym, by wysokiej jakości pianka poliuretanowa PUR ociepliła podłogi w Twoim domu? Jeśli tak, to zapoznaj się z naszą ofertą. Dlaczego akurat my? Za wyborem naszych usług przemawia kilka argumentów, w tym między innymi: 

Nasza firma działa na terenie całej Polski. Jeśli zastanawiasz się, czy możliwe jest skorzystanie z oferty w Twojej miejscowości, wyszukaj na mapie certyfikowanego wykonawcę działającego w Twojej okolicy. 

Termoizolacja podłogi pianką poliuretanową. Podsumowanie 

Ocieplenie podłogi z użyciem pianki poliuretanowej to rozwiązanie, która pomaga budować komfort cieplny. Jest to świetny sposób na unikanie strat ciepła. Czy wydatek na zakup i montaż pianki poliuretanowej w podłodze to zbędny koszt? Można spotkać się z takim podejściem, ale jeśli zwrócimy uwagę na korzyści z tego tytułu, powinniśmy raczej traktować to jako długofalową inwestycję. Jest tak w szczególności, gdy zwrócimy uwagę na koszty związane z ogrzewaniem – ponieważ w ostatnich latach znacząco one wzrosły, właściwie przeprowadzona termoizolacja pozwoli na oszczędności finansowe. 

Przeczytaj również: artykuł o cenie ocieplenia pianą PUR.

Sprawdź jak można zaoszczędzić nawet do 136 200 złotych na termomodernizacji z programem Czyste Powietrze.