Ocieplenie ścian pianą PUR od wewnątrz – wszystko, co musisz wiedzieć! 

Ocieplenie ścian pianą PUR cieszy się popularnością już od wielu lat. Sam materiał zdobył szerokie uznanie wśród właścicieli domów i mieszkań. Wśród zalet możemy wyróżnić między innymi skuteczność, wytrzymałość, trwałość i oszczędność. Sprawdź, na czym polega ocieplanie pianą poliuretanową wewnętrznych ścian budynku. 

Dlaczego należy ocieplać ściany w domu? 

Do najważniejszych, a zarazem oczywistych korzyści izolacji ścian wewnętrznych we własnym mieszkaniu, należy możliwość zapewnienia optymalnej temperatury w pomieszczeniach. Co więcej, decyzja o ocieplenia swojego domu od strony wewnętrznej, wpływa bezpośrednio na zminimalizowanie kosztów, ponoszonych za rachunku na ogrzewanie. Wynika z tego, iż jest to rozwiązanie nie tylko komfortowe, ale również niezwykle ekonomiczne.  

Czy ocieplenie ścian pianą PUR od wewnątrz rzeczywiście sprawi, że będzie cieplej?  

Z pewnością teraz zastanawiasz się, czy ocieplanie ścian od wewnątrz jest efektywne i gwarantuje wymierne rezultaty? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Kluczową rolę odgrywa tu przede wszystkim rodzaj materiału o termoizolacyjnych właściwościach, a także jakość wykonania prac. Jeśli chodzi natomiast o samą w sobie metodę ocieplania – pianę PUR, wyróżnia się ona wysokim poziomem wydajności oraz efektywności w działaniu. Eksperci potwierdzają, że właściciele domów, którzy zdecydowali się na ocieplenie budynku od wewnątrz, zapewnili sobie wysoki poziom komfortu termicznego. Zarówno zimą, jak i latem. 

Kiedy stosuje się ocieplenie domu od wewnątrz? 

Ocieplenie mieszkania od wewnątrz w niektórych przypadkach może okazać się wręcz koniecznością, gdyż inne sposoby mogą okazać się niemożliwe. Należą do nich między innymi sytuacje, gdy ocieplenie elewacji jest utrudnione lub niemożliwe. Np. ze względu na to, że mogłaby ulec zniszczeniu. Dom jest częścią np. zabudowy szeregowej lub budynek znajduje się pod ścisłym nadzorem konserwatorskim. 

Ocieplenie ścian pianą PUR – charakterystyka i specyfikacja materiału  

Pianka PUR cieszy się coraz większą popularnością w branży budowlanej. Doskonałe parametry izolacyjne (niski współczynnik lambda) uczyniły ją idealnym materiałem, znajdującym swoje zastosowanie przede wszystkim, jeśli chodzi o ocieplanie budynków. 

Piana poliuretanowa otwartokomórkowa i zamkniętokomórkowa 

Ten rodzaj pianki PUR wyróżnia się swoją specyficzną konstrukcją, składając się z komórek otwartych. Do jej największych zalet możemy zaliczyć fakt, iż pozwala ona na swobodne przenikanie pary wodnej. Jednocześnie zapobiega rozwojowi wilgoci i pleśni w pomieszczeniu. Piana o budowie otwartokomórkowej, sprawdzi się przede wszystkim, gdy chodzi o ocieplenia budynków od wewnątrz. Niezalecane jest stosowanie jej w przypadku izolacji fundamentów, czy ocieplania dachu od zewnątrz. W tych celach stosuje się pianę poliuretanową zamkniętokomórkową. W przeciwieństwie do piany otwartokomórkowej, piana poliuretanowa zamkniętokomórkowa w ponad dziewięćdziesięciu procentach składa się z komórek zamkniętych. Warto również zaznaczyć, iż odznacza się ona zbitą konsystencją, a w jej wnętrzu zawarte są drobne pęcherzyki gazu. Ten rodzaj pianki PUR, znajdzie swoje zastosowanie w przypadku ocieplania fundamentów, dachów, zewnętrznych ścian budynków, izolacji tarasu itp. To, co ją charakteryzuje to przede wszystkim wysoki poziom odporności na wodę. 

Znaczenie paroizolacji 

Najnowsze produkty i technologie wiążą się nieodłącznie nie tylko z wysokim poziomem termoizolacji, ale także paroizolacji. Należy jednak wytłumaczyć sobie, co tak właściwie określa ten parametr i jaki ma on związek z jakością pianki. Odprowadzanie wilgoci z pomieszczenia, bo na tym właśnie polega rola paroizolacji, jest kluczowym elementem do zapewnienia optymalnego zabezpieczenia przed rozwojem równego rodzaju pleśni czy grzybów. Wpływa również na zapewnienie prawidłowej wentylacji mieszkania, dzięki czemu możesz cieszyć się nie tylko ciepłym, ale również świeżym powietrzem. 

Korzyści izolacji ścian wewnętrznych pianką PUR – dlaczego warto wykonać ocieplanie ścian od wewnątrz? 

Jeśli chodzi o materiały termoizolacyjne stosowane do ocieplania domu od wewnątrz, pianka poliuretanowa cieszy się uznaniem wśród wielu właścicieli domów i mieszkań. Do jej najbardziej cenionych zalet możemy zaliczyć przede wszystkim: 

Jak prezentują się roczne oszczędności wynikające z ocieplania pianą PUR? 

Czy wiesz, że decydując się na ocieplenie ścian domu przy pomocy piany PUR możesz liczyć się z zaoszczędzeniem sporych ilości pieniędzy? Warto przede wszystkim zaznaczyć, iż wszystkie koszty poniesione w wyniku zakupu wszelkich niezbędnych materiałów, a także wynajęcia profesjonalistów, zwrócą się wraz z biegiem lat. Korzystając z termoizolacyjnych właściwości pianki, możesz zaoszczędzisz nawet do 40% kosztów. Zwrot inwestycji nastąpi szybko, w okresie kilku lat. 

Ocieplanie ścian pianą PUR od wewnątrz, a dofinansowanie z Programu Czyste Powietrze 

Jeśli jeszcze zastanawiasz się, czym ocieplić ściany od wewnątrz, z pewnością warto dodać, iż wybierając piankę PUR, możesz liczyć się ze specjalnymi dofinansowaniami z Programu Czyste Powietrze. Do jego głównych założeń należy przede wszystkim możliwie jak najbardziej intensywne zmniejszenie poziomu zużycia energii cieplnej w polskich domach i mieszkaniach, co wpływa bezpośrednio na klimat. Zmniejszenie mostków termicznych oraz ograniczenie przenikania mroźnego powietrza przez ściany i elewacje budynku natomiast, to podstawowy krok do zwiększenia komfortu termicznego w pomieszczeniach. 

Podsumowanie 

Mamy nadzieję, że niniejszy artykuł nieco przybliżył Ci temat ocieplania ścian wewnętrznych budynku piana PUR. Pamiętaj, że jest to korzystna inwestycja, niosąca za sobą niezliczoną ilość zalet, do których możemy zaliczyć między innymi: jednolitą powłokę izolacji bez mostków termicznych, 25-letnią gwarancję i możliwość zaoszczędzenia sporych ilości pieniędzy na rachunkach za ogrzewanie domu. 

Może zainteresuje Cię również: artykuł o cenie ocieplenia pianą PUR.