Od pewnego czasu ocieplanie poddaszy pianką PUR stało się hitem wśród właścicieli domów w całej Polsce! Idealnie sprawdza się do tego piana PUR otwartokomórkowa aplikowana przy pomocy technologii izolacji natryskowej. Jednak zastosowanie pianki otwartokomórkowej nie ogranicza się jedynie do poddaszy! To jeden z najchętniej wybieranych materiałów do izolacji wewnątrz budynków mieszkalnych oraz przemysłowych. Poza właściwościami termoizolacyjnymi posiada także właściwości wygłuszające i izolujące dźwięki. Postaw na ocieplenie poddasza pianą poliuretanową i ciesz się komfortem termicznym zarówno latem, jak i zimą!
Rodzaje piany PUR
Otwartokomórkowe piany PUR to jeden z dwóch rodzajów pianki PUR, który wykorzystywany jest do izolacji termicznej dachów, poddaszy, stropów i ścian. Struktura tego rodzaju piany jest porowata i przypomina gąbkę, dzięki dużej ilości otwartych komórek. W czasie nanoszenia za pomocą izolacji natryskowej tego rodzaju pianka PUR zwiększa swoją objętość, skutecznie pokrywając warstwą izolacyjną nawet niewielkie szczeliny. Gąbczasta struktura piany PUR otwartokomórkowej sprawia, że jej opór dyfuzyjny jest niewielki i umożliwia przenikanie pary wodnej zawartej w powietrzu. Dzięki temu zaaplikowana warstwa izolacji oddycha, co pomaga utrzymać w lepszej formie stosowane w konstrukcji poddaszy drewniane krokwie i belki. Dlatego ten typ piany doskonale sprawdzi się w izolacji dachów i ocieplaniu poddaszy. W przeciwieństwie do pianki zamkniętokomórkowej, która składa się z zamkniętych komórek i spełnia także funkcję hydroizolacyjną, ten rodzaj pianki jest bardziej nasiąkliwy i należy go stosować w miejscach o ograniczonym stopniu wilgotności, przede wszystkim wewnątrz budynku.
Ekologiczna i bezpieczna – co powinieneś wiedzieć o pianie otwartokomórkowej?
Jak powstaje piana otwartokomórkowa? Pianka poliuretanowa otwartokomórkowa powstaje z mieszanki polimerów. W swojej strukturze zawiera minimum 80% otwartych komórek. W procesie izolacji natryskowej podgrzewany jest poliol i izocyjanian, które łączą się ze sobą w momencie natrysku pianki. Czynnikiem spieniającym w natryskowej piance PUR jest woda, dzięki czemu jest ona przyjazna środowisku i ekologiczna. Piana po aplikacja mocno się rozpręża, zwiększając swoją objętość ponad 100-krotnie. Powstały materiał jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia, nie zawiera freonów i jest polecany dla alergików. Pianka jest materiałem samogasnącym, więc w przypadku pożaru po odjęciu źródła ognia samoczynnie gaśnie. Wybierając izolację pianką, gwarantujesz sobie nie tylko niższe rachunki, ale także komfort i bezpieczeństwo.
Bez mostków termicznych i obciążania konstrukcji budynku – taka jest właśnie piana PUR!
Dużą zaletą pianki otwartokomórkowej jest jej niska waga. Jest lekka, (około 12 kg/m3), dzięki czemu nie obciąża konstrukcji przy ocieplaniu budynków. Co więcej, sztywniejąc podczas żelowania pianka natryskowa dodatkowo wzmacnia ją. Natryskowa izolacja pianką może być z powodzeniem stosowana przy konstrukcjach szkieletowych. Doskonale nadaje się do izolacji poddaszy, bo nie obciąża konstrukcji dachu, jednocześnie zapobiegając powstawaniu mostków termicznych. Po wykonaniu izolacji poddasza pianką poliuretanową miejsce to może zostać pokryte płytami GK, co pozwala na uzyskanie bardzo estetycznego efektu wizualnego. Właściwości piany poliuretanowej otwartokomórkowej po utwardzeniu sprawiają, że świetnie sprawdza się także przy ocieplaniu ścian wewnętrznych. W przeciwieństwie do piany natryskowej zamkniętokomórkowej struktura piany otwartokomórkowej sprawia, że nie jest ona odporna na ściskanie, dlatego nie należy jej używać do wykonywania izolacji w miejscach narażonych na nacisk, na przykład fundamentach czy podłogach.
Komfort termiczny i akustyczny dla Ciebie i Twojej rodziny!
Kolejnym atutem ocieplania pianą PUR jest niski współczynnik lambda, czyli wysoka ochrona przed stratami ciepła. To tak zwany współczynnik przenikania ciepła, który wskazuje na przewodność cieplną materiału. Piana otwartokomórkowa PURTECO ma jeden z najniższych współczynników przenikania ciepła na rynku. Zalety izolacji tym materiałem nie ograniczają się do termoizolacji – otwartokomórkowa pianka poliuretanowa sprawdza się także jako izolacja akustyczna, skutecznie wygłuszając dochodzące z poddasza czy dachu hałasy.
Postaw na profesjonalistów w ocieplaniu pianką poliuretanową
Nanoszenie pianki PUR otwartokomórkowej powinno być wykonywane przez specjalistów z odpowiednim doświadczeniem w izolacji natryskowej. To, czy natrysk pianki zostanie wykonany prawidłowo, wpływa na właściwości izolacyjne, skuteczność i trwałość ocieplenia poddasza. Postaw na izolację pianką PUR wykonaną przez certyfikowanych wykonawców Najlepszej Izolacji.
Dlaczego warto postawić na pianę otwartokomórkową?
Wybierając ocieplenie domu pianą PUR, zyskujesz:
- korzystny współczynnik przewodzenia ciepła, dzięki któremu znacząco zmniejszysz rachunki za ogrzewanie
- estetyczne ocieplenie Twojego poddasza, bez pyłów i innych zanieczyszczeń powietrza w Twoim domu
- szczelne wypełnienie nawet niewielkich i trudno dostępnych miejsc, gwarantując komfort termiczny i akustyczny
- szybki proces wykonywania izolacji.
Przeczytaj również: artykuł o cenie ocieplenia pianą PUR.